V zdravom tele zdravý duch! Túto vetu sme už počuli asi každý. Už od čias Antiky poznáme vykonávanie fyzických aktivít a cvičení. Práve z tohto obdobia pochádza vyššie spomínaný výrok. Šport sa za tú dobu nesmierne vyvinul a dnes si môžeme vybrať z veľkého množstva rôznych športov. No nie každý človek môže robiť hociaký šport. Pozrieme sa na to aké sú výhody a nevýhody športu, aký šport je najzdravší a ako predísť neželaným negatívam športových aktivít.
Výhod športových aktivít je mnoho, záhŕňajú všetky sféry zdravia a mali by ich poznať všetky skupiny ľudí:
- Šport je dobrý pre kostru každého jednotlivca. Pri pravidelnej športovej aktivite môžeme dosiahnuť spevnenie kostí a tým bojovať napríklad proti osteoporóze.
- Hociaký šport vyvoláva u jedinca pocit pohody, potešenia, môže pomôcť vybudovať sebavedomie. Znižuje úzkosť, emocionálnu nestabilitu a zvyšuje odolnosť voči stresu.
- U detí a dospievajúcich podporuje šport ich harmonický rozvoj. Zlepšuje tvorbu kostného tkaniva, zabezpečuje zdravý vývoj srdca a pľúc. Deti si pri športe vybijú nadbytočnú energiu, čo podporuje lepší spánok.
- Športová aktivita pomáha bojovať proti sedavému životnému štýlu. Starší ľudia, ktorí sú fyzicky aktívni, sú často menej odkázaní na pomoc ostatných a viac vitálni.
- U ľudí trpiacich astmou šport znižuje výskyt symptómov ochorenia a zvyšuje toleranciu voči fyzickej záťaži.
Výhod športu je skutočne mnoho. No čoraz častejšie sa stáva že výberom zlého športu si môžeme zdravie viac poškodiť ako zlepšiť a v horších prípadoch aj privodiť doživotnú ujmu na zdraví. Výber správneho športu teda tiež zohráva dôležitú úlohu. Tu sú 3 najvhodnejšie športy pre naše zdravie:
- Beh- Z dlhodobého hľadiska znižuje riziko kardiovaskulárnych chorôb. Podľa nedávnej štúdie je pravidelné behanie tiež veľmi prospešné pre chrbát, konkrétne pre medzistavcové platničky.
- Plávanie- Toto je pravdepodobne najkomplexnejší a najzdravší šport. Plávanie zabezpečuje veľký výdaj energie, čo súvisí so znížením tuku v organizme. Tiež nemá žiaden negatívny vplyv na kĺby a väzivá, využíva sa dokonca ako pri rehabilitácií po rôznych úrazoch.
- Chôdza- Znie to jednoducho ale, chôdza ako taká má množstvo pozitívnych účinkov. Za zmienku stojí hlavne zlepšenie obehu krvi v krvnom riečišti, čo pôsobí prospešne aj na srdcový sval. Nordic walking, chôdza so špeciálnymi palicami je jednou z alternatív ako si spestriť klasickú chôdzu.
Ak už sme sa rozhodli pre iný šport, je potrebné kombinovať ho s iným tzv. kompenzačným športom. Je určitá hranica kedy sa šport stane nevhodný až nebezpečný. Výborným príkladom je aj samotné plávanie, ktoré je síce považované za najzdravší šport, ale na profesionálnej úrovni pri dlhodobej pravidelnej záťaži môže spôsobiť napríklad deformáciu postúry či skoliózu. Preto platí že šport vykonávaný na rekreačnej úrovni je prospešnejší pre zdravie ako profesionálny šport.